Fujitsu AMUH48KUAS 48,000 BTU Ducted Multi-Position Air Handler Indoor Unit - R32
In stock
SKU: AMUH48KUAS
Call for Best Price
Ships Out Same Day
60 Day Return Policy
Unit Type: Indoor Unit
Product Line: KUAS Series
Operating Mode: Cooling & Heating
Low Ambient Heat: N/A
Number of Zones: 1
System Capacity: 48,000 BTU
Line Set Size: 3/8" x 5/8"
WiFi Enabled: Yes
WiFi Built In: No
Indoor Unit AMUH48KUAS
Nominal Capacity 48,000 BTU
Heating Operating Range 64 - 90 F
Cooling Operating Range 60 - 86 F
Room Cooling/Heating Capacity up to 2,000 sq ft
INDOOR UNIT:
• Ducted Multi-Position Air Handling Unit ideal for retrofit and new construction applications
• Multi-position configuration: Up-flow, Left, Right, or Down-flow (requires optional Downflow kit)
• Low-noise design with sound levels as low as 34 dB(A)
• Built-in refrigerant leak detection sensor
• Multiple fan speed options; Auto, High, Med, Low, and Quiet
• Wide external static pressure (ESP) range: up to 0.8 inWG
• Special Operation modes available:
- Economy Mode/ Cold Air Prevention / Auto-restart function
• Enhanced control platform:
- Wireless control available via optional IR receiver and wireless remote (UTY-LBTUM)
- Optional Wi-Fi module enables remote access through the Airstage Mobile App
- Supports 24Vac third-party thermostat integration via compatible thermostat Interface
- BACnet and Modbus protocol compatibility for Building Management and Home
Automation systems
• Advanced scheduling and timer options with Weekly Timer / 24-hr Timer / Sleep Function
humidifiers, auxiliary heat, and ERV/HRV systems)
• Optional single and dual stage electric heater kits for additional heat capacity
• Emergency heat supported via optional heater kits or external third-party sources
• Auto backup heat activation (requires Heater Kit or third-party source)
• Ideal for installation in zero-clearance applications (e.g. mobile homes, manufactured homes)
• Low air leakage rate of less than 2%
• Compatible with Airzone third-party communicating zoning system
Airflow Cooling CFM: 842-971-1,201-1,600
Airflow Heating CFM: 842-971-1,201-1,600
Noise Level dB(A), Cooling: 34-37-44-49
Noise Level dB(A), Heating: 36-39-44-51
Size W x D x H: 48" x 21" x 21"